Jdi na obsah Jdi na menu
 


arabský plnokrevník

1. 2. 2007

Přesné údaje o původu araba neexistují. Nepodařilo se ani prokázat, že by kdy na Arabském poloostrově žili divocí koně. Předpokládá se, že arab je potomkem koní dovezených ze starověké Persie nebo z okolních zemí. Prokazují to společné znaky s Kaspickým ponym a íránskými plemeny. Přibližně od 18. století př. n. l. chovali tyto koně beduíni. Až do 7. století n. l. se tito ušlechtilí pouštní koně chovali jen v Arábii a v blízkém okolí. Teprve s expanzí islámu se rozšířili do severní Afriky, západní Evropy a do jižní poloviny Asie. Tito kvalitní koně pak ovlivnili většinu ostatních plemen.

Obrazek

Arab se od jiných koní odlišuje stavbou kostry. Má jen 16 párů žeber, 5 bederních a 16 ocasních obratlů. Proto má kratší, jen jemně prohnutý hřbet, rovný kříž a vysoko nesený ocas. Krátká a jemná hlava má prohnutý (štičí) profil, mezi očima vyklenutý. Mimořádnou pohyblivost hlavy zaručuje "mitbach", pozvolné napojování hlavy na hrdlo. Krk je dlouhý, elegantně prohnutý, hříva a ohon jsou hedvábné. Štíhlé, dlouhé suché nohy mají bezvadné klouby, šikmé spěnky bez rousu a pěkně utvářená, zdravá a tvrdá kopyta. Kůže araba je velmi tenká, srst nízká, jemná a hladká. Chřípí je neobyčejně jemné, nozdry otevřené. Výška je povolena od 144 do 152 cm, může být i menší. Závisí totiž na původu, zejména na klimatu oblasti, odkud kůň pochází, a na kvalitě pastvy. Přílišná výška a hrubá stavba je pro araba největší vadou. Arab je výhradně jezdecký kůň, rychlý, vytrvalý, tvrdý, skromný a odolný. Má vynikající chody, zejména plavný, plynulý cval. Také jeho povaha je při ohnivém temperamentu výborná. Je pochopitelné, že se právě arab zasloužil o zlepšení nebo i vznik mnoha sportovních plemen. Čistokrevní arabi se podle arabské tradice dělí do pěti skupin podle pěti posvátných klisen Muhammadových. Za nejušlechtilejší se považuje typ Kuhaylan. Ač to znamená "černá antilopa", převládající zbarvení je hnědé. Saklaví je typ vynikající krásou a elegancí, vyznačuje se bílou barvou. Méně úhledný, kostnatý Muniqui vyniká rychlostí a vytrvalostí a dospívá nejrychleji z arabů. Většinou jsou to ryzáci. Hamdani jsou nejmohutnější, klidní a mírní vytrvalci. Také příslušníci skupiny Hadban jsou mohutnější, ale jsou velmi rychlí.

Obrazek

Araby si oblíbil Napoleon. Jeho oblíbencem byl kůň Marengo, na kterém jel i do své poslední bitvy u Waterloo (1815). Napoleon dával přednost běloušům a měl vlastní chov bílých arabů. Velmi se zaslužil o zařazení arabů do národních francouzských chovů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

High Blood Power - National Nerve

(AIrorpinsurn, 12. 10. 2018 23:57)

Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-est-il-sur-ordonnance/

Arrive at Your Blood Pressure Checked

(AIrorpinsurn, 28. 9. 2018 14:55)

Pression arterielle est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-livraison-48h/

Understanding Blood Intimidation Readings

(ArofSuigdrof, 12. 7. 2018 4:41)

Compression est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre determination bat, il pompe le sang par de vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-20-mg-dosage/

konííííííííííkkkkkkkkkkk

(Evula, 30. 5. 2010 20:18)

ahojky!! Přesto že je mi teprve 11 let jsem dostala ted k narozeninámhříbátko arabského plnokrevníka.já také miluji koně už od narození.hříbátko je nádherné a má se k světu.je to takový no skoro palomino.je ádherné tedka už ho cvičíme je s ním zábava a mám ho strašně ráda!Dala jsem mu jméno je to klisnička Edita! Ahoj Evula!! a zdravím všechny kdo mají rádi koně!!

Miluju koně

(Milovnice koní, 10. 11. 2009 10:04)

Ahoj já vám chci říct jak mám koně neuvjěřitelně ráda!To mi ani nebudete věřit ,alejá je mám ráda už OD NAROZENÍ!Když mi byl 1měsíc pořád jsem si na koníčka hrála, pořád dělala ručičkou koně a na něj dala co nejvíce srdíček.Kdo chce můj život lépe poznat,ať mně o to poprosí.Je to takový"koňský román"o mně.Je to úplně od narození.Ahoj, MILOVNICE KONÍ!

Kůn

(P.B, 27. 6. 2009 13:49)

Koně se mii líbí

krasne koně

(kykyna, 15. 11. 2007 18:37)

arabský plnokrevnik je můj nejnejoblíbenější plemeno máš to tu krasné